Mróz to autor, który słynie z tego, że ma świetne pomysły, jednak nie do końca potrafi je przekuć w równie świetne zakończenia. Kolejne książki i serie autora zaskakują rozwiązaniami fabularnymi, ciekawymi zwrotami akcji oraz niesamowitym wręcz napięciem. Jednak równie często i irytują, z racji na absurdalne momentami wydarzenia czy zachowania głównych bohaterów. Wydaje się, że nowa książka Mroza pod tytułem behawiorysta może okazać się odstępstwem od tej reguły. To pierwszy tom nowego cyklu kryminalnego, w którym fabuła skupia się wokół ekscentrycznego byłego prokuratora. Czy cykl ten zadowoli wiernych fanów Remigiusza Mroza? A co z tymi, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z książkami autora?

Morderstwa i brutalność

To, co się rzuca w oczy już po krótkim przyjrzeniu się Behawioryście, to brutalność, jaką książka ta epatuje. Mróz tym razem postawił na ciężki, wręcz przygnębiający i odbierający wszelką nadzieję klimat. Główny bohater, Gerard Edling, to zawodowy prokurator oraz doświadczony badacz komunikacji niewerbalnej. To jednocześnie bardzo charakterystyczny i dziwny mężczyzna, który między innymi z powodu swojego trudnego charakteru, został zwolniony z prokuratorskiej pracy. Gerard jest przy tym bardzo uzdolnionym człowiekiem, dlatego też, kiedy dochodzi do brutalnego morderstwa, Edling wraca do wykonywania zawodu. 

Konkurencja dla innych serii

Remigiusz Mróz ma na swoim koncie parę udanych serii. Na czele tej listy znajdował się do niedawna cykl o twardej prawniczce – Joannie Chyłce. Zapowiada się jednak na to, że Behawiorysta i Gerard Edling mogą przebić popularność, jaką do dzisiaj cieszy się wśród odbiorców Chyłka. Pytanie jest takie, czy pierwszy tom otwierający nową serię jest wypadkiem przy pracy, czy może faktycznie zapowiedzią najlepszej serii kryminalnej w wykonaniu Remigiusza Mroza? Pozostaje się przekonać na własnej skórze. Na pewno jednak jest to historia, z którą warto się zaznajomić. Szczególnie gdy należymy do fanów powieści sensacyjnych, kryminałów, a nawet thrillerów, bo te wszystkie trzy gatunki z udanym skutkiem Behawiorysta miesza. 

Czym wyróżnia się pierwszy tom nowej serii Remigiusza Mroza – Behawiorysta (www.taniaksiazka.pl):

– trzymające w napięciu rozpoczęcie cyklu,

– ekscentryczny i charakterystyczny główny bohater,

– dobrze przemyślana i opracowana historia,

– równy poziom opowieści,

– interesujące wątki poboczne i drugoplanowe postacie,

– brutalna i pełna przemocy opowieść,

– nie tylko dla fanów Remigiusza Mroza.